Všechny české firmy skupiny BR Group stále vyrábějí, ale objem se vlivem situace spojené se šířením koronaviru všude snižuje. Důvody jsou různé od propadu objednávek od klientů, po potíže s nedostatkem pracovníků v provozech. Skupina s napětím očekává, jaká opatření na pomoc průmyslu přijme vláda a banky, protože dosud není nic jasného.
„Situace se mění ze dne na den a je těžké dělat prognózy. V této chvíli je prognóza propadu obratu za celou skupinu v březnu asi ve výši 15 procent, ovšem situace v jednotlivých firmách je hodně odlišná podle typu výroby. Zatímco v některých firmách nás limituje výpadek objednávek od našich klientů, v provozech s vysokým podílem zaměstnankyň jsou to chybějící pracovníci, protože ženy musely zůstat doma s dětmi. Zvažujeme proto výpomoc mezi jednotlivými firmami skupiny. Bedlivě sledujeme vyjádření státních orgánů, protože netrpělivě očekáváme přesnější informace o konkrétní pomoci průmyslu,“ uvedl výkonný ředitel BR Group Petr Mitura. V březnu skupina očekává propad plánovaného zisku zhruba na polovinu.
Na začátku uplynulého týdne představovaly velkou komplikaci neprůchodné česko-polské hranice pro společnosti Lanex Bolatice a PF Plasty z Chuchelné. Lanex historicky sváží polské zaměstnance autobusem, což se, byť s mírným zpožděním, dařilo i v uplynulém týdnu. Kritická byla situace v PF Plastech, kde je přímo ve výrobě více jak padesát procent zaměstnanců z Polska. Ti přijížděli na směny i s mnohahodinovým zpožděním, případně vůbec. Nakonec zůstali definitivně doma. „Ve výrobě v minulých dnech pomáhali i lidé z administrativy, nabídli jsme také možnost brigád středoškolským a vysokoškolským studentům. Přihlásilo se jich asi deset. Mají u nás možnost přivydělat si v době, kdy jsou zavřené školy, a také se naučit něco z praxe,“ uvedl ředitel PF Plastů Adam Drastich. Výrobu v PF Plastech výrazně ohrožuje zastavení automobilového průmyslu, který je hlavním odběratelem plastových dílů. V příštím týdnu se očekává propad výroby až na 30 procent původní úrovně. Firma se ji ale bude snažit udržet, aby vyhověla poptávce zákazníků z jiných oborů. „Od loňského roku se intenzivně snažíme rozšířit portfolio zákazníků i o další obory, abychom nebyli na automotive tak závislí. Proto nyní nesmíme tyto partnery zklamat,“ doplnil ředitel Drastich. Při snížené výrobě by ale PF Plasty neudržely v práci aktuální stav lidí, část pracovníků by mohla uvolnit pro další členy skupiny, kde naopak chybějí.
Ve společnosti Conrop v Bolaticích, kde v provozech pracují hlavně ženy, chybí 30 procent zaměstnanců, kteří jsou na nemocenských, nebo pečují o děti. S výrobou různých typů vaků, po kterých je aktuálně poptávka, jí v příštích dnech pravděpodobně vypomohou pracovníci z PF Plastů.
„V Lanexu naštěstí zatím nemáme výrazný nárůst nemocenských, díky tomu se nám daří plnit zakázky. Bohužel již evidujeme stornované objednávky ze Španělska, Itálie a Portugalska, kde je uzavřeno mnoho firem. Objednávky z Česka se téměř zastavily. Celkově evidujeme pokles objednávek na duben o dvacet procent,“ popsal ředitel Lanexu Martin Václavek.
Strojírenskou společnost Lucco z Velkých Albrechtic významně ovlivní ohlášené zastavení výrobních provozů ve Španělsku a Rakousku, kde má své zákazníky. Až třicetiprocentní výpadek se projeví pravděpodobně v dubnu a květnu, aktuálně firma vyrábí pro další zákazníky.
Ekonomicky úspěšná společnost Singing Rock z Poniklé v podhůří Krkonoš, která patří k předním světovým výrobcům lezeckého vybavení a osobních ochranných prostředků proti pádu z výšky, eviduje zastavení obchodů pro maloobchod ve Česku i na Slovensku, objednávky nepřicházejí od zákazníků ze Španělska, Itálie, Francie a Maďarska. Firma zatím očekává třicetiprocentní propad obratu. Situaci řeší hlavně posílením obchodu prostřednictvím e-shopu a orientací na klienty v zemích, které se ze současné situace postupně zotavují.
Strojírenská společnost Spojmont z Ostravy registruje za poslední dva týdny pokles nově příchozích objednávek o zhruba 20 procent. „Ačkoli máme zakázkovou náplň ještě na přibližně tři týdny dopředu, aktivně komunikujeme se našimi klienty o dalším vývoji. U našich obchodních partnerů se čím dál více začíná projevovat nedostatek elektro dílů dodávaných z Číny, což může vést k omezení výroby, a tedy i nákupů dalších komodit,“ přiblížil výkonný ředitel Spojmontu Pavel Nápravník.
Komas z Komárova na Opavsku v předchozích dnech žádný velký propad zakázek neměl, ale vzhledem k tomu, že jeho zákazníci jsou hlavně z automobilového průmyslu, dá se předpokládat v nejbližších dnech. „Jsme v neustálém kontaktu s našimi klíčovými zákazníky, k pátku 20. března bylo v práci zhruba 80 procent našich zaměstnanců, což nám umožňovalo plnit požadavky odběratelů. Nyní s napětím čekáme, jak bude situace s požadavky na dodávky produktů vypadat v pondělí. Situace na trhu automotive je velice vážná, jelikož koncern VW oznámil uzavření všech svých Evropských závodů a anglický závod JLR (Jaguar a Land Rover) také uvažuje o zastavení výroby, stejně tak jako většina ostatních výrobců. Tato opatření, mohou mít velice negativní dopad na další vývoj v Komasu. Zatím došlo asi k patnáctiprocentnímu poklesu objednávek. Budeme reagovat průběžně dle požadavků na dodávky, také s ohledem na počet zaměstnanců v práci a jejich aktuální zdravotní stav,“ informoval ředitel Komasu Marek Kloupar.
„Ve všech firmách skupiny hledáme možnosti, jak snížit náklady. Očekáváme, že stát brzy zveřejní konkrétní informace, jak firmám v současné situaci pomůže. Za podstatné považujeme, aby co nejdříve začal uvolňovat prostředky na úhradu příspěvků na zaměstnance, kteří budou muset zůstávat doma za část mzdy, protože důležité bude zachovat za současné situace zaměstnanost. Pomoc firmám předběžně deklarovaly některé banky, s nimiž nyní jednáme o případných úlevách především při splátkách úvěrů a limitech pro čerpání provozních úvěrů. Rychle se nám blíží termíny splátek a bohužel zatím nemáme žádné závazné a oficiální informace. Věříme, že se to v příštím týdnu změní “ doplnil ředitel Mitura. Ve všech společnostech skupiny BR Group nadále platí přísná bezpečnostní opatření, jejichž cílem je ochránit proti možné nákaze zaměstnance a tím i jejich blízké, a také zachovat výrobu. Prioritou bylo vybavení ochrannými pomůckami a dezinfekcí, které ale na trhu stále nejsou k sehnání. Proto si skupina pomáhá vlastními silami. V Lanexu míchají dezinfekci pro všechny firmy ve skupině, v Singing Rocku šijí roušky. Ty vyrábějí šikovné pracovnice také například v Lanexu, PF Plastech, Conropu.
„Stále doufáme, že tato improvizovaná svépomoc je jen dočasná a že potřebné ochranné pomůcky začne co nejdříve i pro firmy zajišťovat stát, když se vláda rozhodla tuto činnost centralizovat. To by měl být ten úplně první krok, než přijde další rychlá pomoc krvácejícím firmám,“ konstatoval personální ředitel BR Group Radim Vidlář.
Cílem dalších organizačních opatření, která se ve firmách skupiny BR Group přijímají, je eliminace shlukování většího počtu osob například v jídelnách a šatnách a zavedení elektronické komunikace v meziúsekové spolupráci, aby se omezily osobní kontakty.„Managementy všech firem v naší skupině jsou pod obrovským tlakem, musí zvládat situaci, která se mění každým dnem. Moc jim děkuji za jejich vysoké nasazení. Velmi si vážíme také přístupu všech zaměstnanců, bez jejichž loajality a ochoty by se nám nepodařilo udržet výrobu, což je pro každou firmu BR Group i celou skupinu životně důležité. Hledáme všechny možnosti, jak je ochránit před případnou nákazou a děláme maximum pro to, abychom pro ně zachovali práci,“ uvedl majitel a statutární ředitel BR Group Rudolf Bochenek.
Aktuality