Rodinu jednoho z našich ukrajinských spolupracovníků ze společnosti IPG Plasty z Milotic nad Bečvou zachycuje fotografie poté, co šťastně dorazila z válkou sužované země do Česka. Hned v několika našich firmách našli ukrajinští uprchlíci před válkou pomoc a nové zázemí.
Skupina přijala do kmenového stavu Yrinu Matinchuk, která bude fungovat jako koordinátorka náboru ukrajinských zaměstnanců z řad uprchlíků pro všechny své firmy. Její role je pomoci jednotlivým našim společnostem integrovat vybrané ukrajinské pracovníky na pozice kmenových zaměstnanců, překlenout všechny možné bariéry a vytvořit podmínky pro zaměstnávání Ukrajinců, kteří prchli před válkou. Patří k nim například jazyková bariéra. A také je zde mnoho zájemců o práci na jedné straně, a mnoho firem, které by nové zaměstnance uvítalo, ale nabídka se často nesetkává s poptávkou právě kvůli stále panujícímu chaosu a jazykové, potažmo informační bariéře.
Yrina Matinchuk, sama uprchlice, bude v těchto dnech upravovat pracovně-právní dokumenty jednotlivých našich společností tak, aby byly pro ukrajinské zájemce o práci srozumitelné. Dále bude cíleně vyhledávat lidi vhodné pro konkrétní profese, po nichž je ve společnostech BR Group poptávka. Je na to jazykově i osobnostně vybavena, vystudovala filologickou fakultu na Státní humanitní univerzitě v Ryvném, obor jazyky, konkrétně ukrajinština a angličtina, a literatura, před válkou pracovala jako event manažerka ve Lvově.
Už v této chvíli zajistila z řad ukrajinských pracovníků seřizovače lisů pro plastikářskou společnost PF Plasty v Chuchelné, nastoupit by měl v nejbližších dnech, protože se jedná o velmi žádanou profesi. V PF Plastech pracovalo před válkou dvanáct Ukrajinců, aktuálně tam není žádný. Velká část ukrajinských pracovníků se vrátila domů bránit svou vlast.
Ukrajince dále zaměstnávají též společnosti Montix z Mohelnice a IPG Plasty z Milotic nad Bečvou. Yrina Matinchuk už se seznámila s personálními potřebami Montixu. "Od spolupráce s Yrinou si slibuji zlepšení komunikace s našimi ukrajinskými kolegy a především mnohem větší příležitosti ke spolupráci s pracovníky z Ukrajiny napřímo," konstatoval ředitel závodu Montix Jakub Juruj. Společnost Montix se ihned po vypuknutí války na Ukrajině spojila s majiteli agentur, které jí zajišťují pracovníky z Ukrajiny, a společně začali stahovat rodinné příslušníky stávajících pracovníků do České republiky. V kooperaci s agenturami začala hledat v okolí Mohelnice vhodná ubytovací zařízení tak, aby ženy, které uprchly před válkou, měly možnost co nejdříve nastoupit v Montixu do práce. V současné době Montix zaměstnává 22 Ukrajinců, převážně ženy.
Pět uprchlic před válkou nově pracuje také ve firmě IPG Plasty. "Jakmile vypukl na Ukrajině konflikt, domluvili jsme se s našimi ukrajinskými pracovníky a pomohli jsme jim přivést sem jejich rodiny. U firmy, která zajišťuje dopravu našich zaměstnanců, jsme objednali jejich dovezení z hranic mezi Polskem a Ukrajinou. Jejich mikrobus na třikrát připravil asi dvacet lidí, hlavně ženy a děti," informoval ředitel závodu IPG Plasty Jiří Pořický. Děti už chodí do školy, proto některé ženy mohly nastoupit do práce. Celkem firma zaměstnává dvacet Ukrajinců. Uprchlice vesměs pracují prostřednictvím agentur práce jako operátorky u lisů, dvě vysokoškolsky vzdělané ženy ale chce firma vzít jako koordinátorky přímo mezi kmenové zaměstnance. Podle ředitele Pořického většina uprchlíků dobře zvládá angličtinu, proto se daří brzy překlenout jazykovou bariéru a domlouvat se česko-ukrajinsko-rusko-anglicky.
Ve společnosti Singing Rock z Poniklé, která jako první přijala dvě nové ukrajinské zaměstnankyně už krátce po začátku uprchlické vlny, již nyní pracuje devět Ukrajinek, firma jedná s desátou kandidátkou. "Limitem pro nás je na jedné straně naplněná kapacita výroby, protože všechny již stroje máme obsazeny, a na druhé straně nejistota této doby, kdy nevíme, zda za současné napjaté situace ve světě bude dostatek zakázek i v 2. pololetí. I proto se snažíme chovat obezřetně a situaci průběžně vyhodnocujeme," informoval personální manažer Singing Rocku Jiří Čermák. Osm Ukrajinek je zaměstnáno prostřednictvím pracovní agentury. Jakmile jich bude deset, společnost první dvě, které uvidí svou budoucnost alespoň na nějaký čas v České republice, převede mezi kmenové zaměstnance. "Poslední Ukrajinka, která u nás nastoupila, je z Charkova. Nyní pracuje v našem provoze v Semilech. Do České republiky přijela se dvěma syny, kteří už navštěvují základní školu. Její manžel bojuje v domobraně. Říkala nám, že i když se jí bydlení i práce u nás líbí, bude se chtít vrátit domů, jen jak se situace alespoň trochu uklidní, protože chce za mužem a širší rodinou. U dalších pracovnic je to různé. Ty mladší by tady rády zůstaly. Ty, které mají doma manžely, počítají s návratem na Ukrajinu," doplnil Jiří Čermák.
Všechny naše společnosti mají s ukrajinskými pracovníky i z minulosti dobré zkušenosti. Takže to není jen podaná ruka lidem v tísni, ale oboustranná pomoc.
https://www.facebook.com/udalostiostrava/posts/5021744087860566
Aktuality