Bochenek na nákupech. BR Group koupila za stovky milionů korun Forez a rozšiřuje plastikářskou divizi
Simona Janíková, ihned
Po šestadvaceti letech na českém trhu mění společnost Forez z Lanškrouna majitele. V době, kdy nabrala finanční ztrátu, ji koupil Rudolf Bochenek, vlastník skupiny BR Group. V ní vytvoří novou plastikářskou divizi.
„Forez nám byl historicky dáván za příklad. Když jsme něco řešili, všichni nám říkali, ať se jdeme podívat k nim, protože ten problém už dávno mají vyřešený,“ uvedl Bochenek ve středu na tiskové konferenci v Ostravě, kde jeho skupina odkup oznámila. Podle výkonného ředitele BR Group Petra Mitury to bylo za nižší stamiliony korun.
Forez (v tuzemsku nezvykle) kombinuje tři různé provozy – nástrojárnu, lisovnu plastů a lisovnu kovů. Dává práci zhruba 350 lidem a dodává výlisky především firmám v automobilovém průmyslu. Umí kombinovat výrobky z plastu i kovu, dělá například součásti palivových nádrží pro BMW nebo součástky pod plynové pedály pro kolínskou TMMCZ (bývalá TPCA). Situace v automotive se ale v posledních letech změnila. Podnik, jenž měl loni obrat přes 659 milionů korun, se ocitl ve ztrátě přes pět milionů. O rok dříve byl s obratem přes 570 milionů korun v zisku kolem 13 milionů.
„Do automotive přijdou v následujících letech změny a my jsme uvažovali, jak dál. Přemýšleli jsme nad tím, že vybudujeme vlastní skupinu, ale zjistili jsme, že v našich rodinách není nikdo, kdo by chtěl později podnikání převzít. Než abychom to museli řešit za dalších 10 nebo 15 let, rozhodli jsme se firmu prodat,“ vysvětlil jeden ze čtyř bývalých spolumajitelů Martin Pecháček. Forez si však ponechal svou dceřinku na vstřikovnu plastů, kterou buduje od roku 2017 v Bulharsku.
BR Group, jež podniká také ve strojírenství nebo v textilním průmyslu, nákupem vyřešila problém s nedostatkem kapacit pro lisování autodílů. „Buď jsme mohli koupit nové lisy, shánět lidi a zaučovat je, nebo koupit Forez. Zvolili jsme kombinaci a snažíme se také navýšit kapacity v Komasu,“ říká Bochenek s odkazem na opavskou továrnu. Forez se stal druhou největší firmou ve skupině. Její celkový obrat díky tomu vzroste nad pět miliard korun. Mitura tvrdí, že Forez má perspektivní zakázky ve výrobě elektroaut a lisovna plastů podle něj doplní zaměření skupiny, která se nyní věnuje hlavně výrobě světel.
Pro BR Group jde už o desátou akvizici za posledních několik let. V plastikářství vlastní ještě PF Plasty v Chuchelné, IPG Plasty v Miloticích nad Bečvou, Montix v Mohelnici a Komas. „Obor se rozšiřoval každý rok o jednu firmu. Proto jsme se rozhodli vytvořit divizi, která bude mít společný obchod, nákup a IT systémy. Vůči trhu budou firmy vystupovat jednotně, budeme větší partner pro zákazníky i větší odběratel. Každá firma se ale bude specializovat na to, co umí,“ uvedl šéf nové divize Libor Černý. Slibuje si, že se díky tomu skupina stane v byznysu významnějším hráčem.
Rozšíření ve výrobě pro automobilový průmysl by mělo skupině pomoci zvládnout nadcházející období. Bojuje s dopady koronaviru na dodavatelský řetězec a s vlivem války na Ukrajině nebo rostoucích cen energií. Právě síla skupiny bude podle Mitury rozhodovat. „Menší samostatné firmy to nyní mají složité a budou ztrácet půdu pod nohama. Máme indicie od zákazníků, že chtějí dát zakázky tam, kde mohou počítat s dlouhodobou spoluprací,“ říká. Podle Bochenka ještě před dvěma lety příjmy z dodávek pro automotive sanovaly ztráty ve strojírenských firmách skupiny. Dnes je to ale naopak.