Vysoké ceny energií se v posledních týdnech v BR Group negativně podepsaly na hospodaření všech výrobních firem skupiny. Nejvíce ale postihly Divizi plastů a společnost Lanex.
"Naše plastikářské společnosti PF Plasty, IPG Plasty, Montix a Forez dodávají především pro automobilový průmysl, kde bylo velmi složité promítat alespoň částečně zvýšené ceny energií do ceny výrobku, přitom lisování plastů patří k energeticky náročným technologiím. Potíže s cenami energií se významně projevily u našeho výrobce lan Lanex Bolatice, kde stojí na začátku části technologického toku extrudéry, které mají vysokou spotřebu energie. Pokud by se trh s energiemi nějak nestabilizoval, bylo by plné zachování výroby v některých našich společnostech velmi problematické. Podle posledních vyjádření našich nejvyšších představitelů ale můžeme předpokládat, že se ceny podaří brzy dostat na přijatelnou hladinu. Do té doby by situaci skupina, jako je ta naše, měla situaci ekonomicky ustát," uvedl výkonný ředitel BR Group Petr Mitura.
Ceny energií drtí také čtyři plastikářské firmy PF Plasty, IPG Plasty, Montix a Forez. Ještě loni kupovaly elektřinu za 2 500 000 korun měsíčně, nyní už jsou měsíční náklady na energie 25 000 000 měsíčně. Pokud se ceny nezastropují, jen u plastikářů ve skupině to bude letos znamenat ztrátu 120 až 150 milionů korun. "Promítání do ceny výrobků jde velmi pomalu, hlavně firmy v sektoru automotive to odmítají, protože automobilky nechtěly o navyšování cen slyšet. Situace byla už tak kritická, že jsme se obraceli dopisy na naše zákazníky z automotive s informací, že pokud nebudou akceptovat částečné navýšení ceny reagující na aktuální ceny energie, budeme muset zastavit dodávky. Jsme totiž na hraně toho, že by se nám ekonomicky vyplatilo poslat lidi domů a nevyrábět. Naštěstí naši odběratelé nyní začínají přistupovat na jednání o úpravách cen," řekl ředitel Divize plastů Libor Černý.
V Lanexu narostly měsíční náklady na energii z 1 až 1,5 milionu korun bezmála na 12 milionů. "Nárůst ceny elektřiny na desetinásobek je opravdu bezprecedentní a alarmující. Nadějí pro nás je poslední prohlášení vlády, která už vážně zvažuje kroky vedoucí ke korekci, případně zastropování ceny elektřiny," zmínil výkonný ředitel Lanexu Jiří Brož.
Na začátku části výrobního cyklu v Lanexu je energeticky náročný extruzní proces, při němž se vyrábí vlákna, která se následně používají jako vstupní materiál pro výrobu malé části syntetických polypropylénových lan. Ta představují asi 15 procent produkce firmy. Zbývající materiál, konkrétně vlákno polyamid, polyester, Lanex nakupuje z externích zdrojů v zahraničí. Firma se nyní rozhodla některé zakázky na výrobu polypropylenového vlákna zrealizovat ve své dceřiné společnosti Lanex Polska na tamních extruzních linkách, neboť tam jsou energie levnější, a výrobu na energeticky náročných extrudérech v Bolaticích částečně omezit.
"Důvodem, proč nyní využíváme kapacitu našich bolatických extrudérů jen z části, a posílili jsme výrobu na extruzních linkách v Polsku, je snaha udržet konkurenceschopnou cenu naší konečné produkce. Naše lana dodáváme prakticky do celého světa, do stovky zemí, z nichž mnohé nezaznamenaly takové výkyvy v cenách energií, nebo tamnímu průmyslu už systémovými kroky pomohl stát, protože lze těžko očekávat, že by se nám podařilo promítnout zvýšené ceny elektřiny do cen našich výrobků. Všechny ostatní provozy v Lanexu ale nadále fungují, normálně vyrábíme a dodáváme naši produkci zákazníkům. Nebyli jsme nuceni propouštět kmenové zaměstnance, a věříme, že k tomu ani nedojde. Kvůli nutné optimalizaci procesů jsme se pouze rozhodli ukončit spolupráci s dvaceti agenturními pracovníky. Když se nyní objevil signál o možném zastropování cen energií i v České republice, naši zákazníci ihned avizovali nové objednávky. Předpokládáme proto, že jakmile se situace s energiemi stabilizuje - a informace z vlády nám dávají naději, že to bude brzy - najedou i extruzních linky v Bolaticích zpět na plnou kapacitu," komentoval situaci výkonný ředitel Lanexu Jiří Brož.
Část kmenových zaměstnanců ale byla nucena propustit vedlejší firma Conrop, která dosud zajišťovala výrobu komoditních obalů ve svých výrobních závodech v České republice a na Slovensku. Na trhu se ale kvůli vysokým nákladům především na energie její výrobky stávají nekonkurenceschopné, proto chce část výroby přesouvat do zahraničí.
"Jsme nuceni hledat levnější lokace pro výrobu našich produktů. Naše sesterská společnost Lanex nám musela kvůli vysokým cenám energie zvýšit ceny vstupních surovin, které pro nás vyrábí na energeticky náročných extrudérech, což prodražilo naše velkoobjemové vaky. S těmito cenami bychom ale na trhu neuspěli. Byli jsme tedy nuceni omezovat vlastní produkci polotovarů z těchto surovin. Místo toho polotovary nakupujeme levněji od našich dodavatelů v Turecku, ale bohužel ani takový nákup není úplně ekonomicky výhodný. Snažili jsme se překonat nepříznivé období a počkat, až se trh s energiemi trochu stabilizuje, abychom nemuseli snižovat stavy zaměstnanců, které jsme ještě loni velmi těžko sháněli. Ale další prodlužování tohoto stavu si už nemůžeme dovolit, firma by to ekonomicky nezvládla. To je jeden z důvodů, proč jsme začali řešit přesun výrobních kapacit do levnější lokace, kterou je v našem případě právě Turecko. Díky dlouholeté spolupráci s tureckými dodavateli tam máme výhodné podmínky pro otevření vlastní výroby. K naprosto astronomickým cenám energií se přidal růst dalších variabilních nákladů na výrobu v Česku a na Slovensku, včetně personálních nákladů, což rozhodlo o urychlení našeho stěhování výrobních kapacit do Turecka. Ceny energií zásadně ovlivňují i většinu našich zákazníků z chemického, potravinářského či metalurgického průmyslu, důsledkem je razantní snížení poptávky po našich průmyslových vacích z jejich strany. Negativní dopady všech těchto vlivů na firmu se sčítají. Ač to byl pro nás lidsky, i z hlediska zachování výrobních kapacit v Česku do budoucna, velmi těžký krok, byli jsme nuceni snížit počet zaměstnanců v našem výrobním závodě v Bolaticích a dvacet lidí propustit. Kdybychom k tomu nepřistoupili, už by bylo jen otázkou měsíců, možná týdnů, kdy bychom museli zavřít v Bolaticích celý závod," objasnil výkonný ředitel Conropu Karel Pavlíček.