Ve firmách skupiny BR Group nejsou zpravodajské televizní štáby ničím výjimečným. Ovšem v červenci se ve společnosti Singing Rock odehrálo neobvyklé natáčení. Co přivedlo televizní pracovníky do firmy v Poniklé, jsme se zeptali scénáristky Lenky Carbolové.
Proč jste přijeli do Singing Rocku?
Pro ČT Ostrava točíme už od roku 2004 pořad Babylon, který ukazuje život cizinců tady u nás v Česku a naopak, Čechů v cizině. Dozvěděli jsme se, že i ve vaší společnosti cizinci pracují, a tak jsme přijeli natočit takový dokument s Artsiomem Hasiankoumem, obchodním ředitelem vaší firmy.
Co vás na tématu zaujalo?
Snaha Artsioma udělat vše pro to, aby dokázal změnit svůj život. Už v sedmnácti letech si uvědomoval, že nechce žít v Bělorusku, a udělal opravdu vše pro to, aby to změnil. Že začal v sedmnácti každý víkend jezdit 350 km daleko na výuku češtiny, jen aby mohl udělat přijímačky na českou školu a dostal tak šanci se rozhlédnout, co by chtěl dělat dál, mi opravdu imponuje. Podle mě je jen dobře pro nás i pro něj, že si pak vybral k dalšímu životu opět Česko. A myslím si, že je to dobře, i pro vaši firmu, což nám ostatně v dokumentu potvrzuje i její výkonný ředitel Jiří Hrdina, se kterým jsme si o Artsiomovi také povídali.
Co bude výsledkem? Kam se s kamerou podíváme?
Výsledkem bude třinácti minutový dokument o Artsiomovi a jeho rodině. Točili jsme jak u něj doma s manželkou a dcerou, tak u vás na firmě, tedy v kancelářích i na polygonu při testování vašich výrobků. A protože každý člověk má své zájmy a koníčky, nezapomněli jsme s ním a jeho přáteli ani na ně. Zřejmě by nebyl zaměstnancem Singing Rocku, kdy nelezl. Takže jsme jeli společně s ním a kolegy také do Prachovských skal, kde jsme zažili spoustu nádherných chvil.
Jak dlouho takové natáčení trvá?
Natáčení tohoto typu dokumentu trvá většinou dva dny. Potřebujeme mít čas se s každým cizincem sžít a navštívit místa, která jsou pro něj nějakým způsobem zajímavá a charakterizují ho.
Kteří tvůrci kromě vás se na filmu podílejí?
Přímo na natáčení spolupracujeme v pětičlenném štábu, tentokrát s režisérkou Gabrielou Palkovskou, kameramanem Petrem Králem, zvukařem Michalem Míčkem a asistentem kamery, osvětlovačem a řidičem v jedné osobě Jakubem Girgašem.
Bylo pro vás toto natáčení něčím netradiční?
Už samotný Singing Rock byl pro mě netradiční. Vidět vedení v práci v tričku, kraťasech, doslova na boso, a přitom při zachování naprosté profesionality a respektu ze strany zaměstnanců bylo alespoň pro mě velmi osvěžující. Pokud to podmínky dovolí, také pracujeme v pohodlném outdoorovém oblečení, a rozhodně to není známkou toho, že bychom nechtěli odvézt stoprocentní výkon. Takže konkrétně já jsem se v Singing Rocku a s lidmi z vaší firmy cítila doslova jako doma, a myslím si, že štáb byl na tom stejně.
Co se bude s natočeným materiálem dělat nyní?
Čekají nás přepisy textu a výběr materiálu, který bude následně ve filmu použit. Vzhledem k pestrosti, kterou jsme natočili, bude opravdu oříškem vše vtěsnat do třinácti minut.
Kdy se bude film vysílat?
Určitě to bude letos na podzim v sobotu na ČT2. Kdy konkrétně, zatím nevíme. Dramaturgyně pořadu Marta Růžičková kompletuje vždy dva dokumenty do jednoho vysílání, přičemž její snahou je co největší pestrost. Pokud to jen trochu jde, snaží se v jednom Babylonu prostřídat nejen ženu a muže, ale i země a pracovní aktivity jednotlivých cizinců a cizinek u nás.